Kaktüs nasıl yetiştiriler? Bakımı nasıl yapılır?

Kaktüs nasıl yetiştiriler? Bakımı nasıl yapılır?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·18:02 Ekim 17, 2020

Kaktüsler çöl, kurak ve sıcak seven bitkilerdir ama bu bitkiler evde de yetiştirilebilir. Az uğraş gerektiren bir bitki türü olması sebebiyle yeni bahçıvanlar için çok ideal bir bitkidir.Evde sağlıklı şekilde kaktüs beslemenin sırrı çok fazla güneş ışığı, doğru toprak seçimi ve fazla sulamamaktır.

Bakımı nasıl yapılır?

Güneşli bir yer seçin. Kaktüs türlerinin neredeyse hepsi güneşi sever. Evinizde ki en güneşli yerine kaktüsünüzü koyun. Fakat, eğer kaktüsün rengi açılmaya başlarsa (sarımsı olmaya başlarsa), çok fazla ışık alıyor demektir ve mutlaka yerinin değiştirilmesi gerek. En az ayda bir kere güneş gören yeri ile görmeyen yerini değiştirin.

Büyüme sezonunda haftalık olarak sulayın. Fazla sulama kaktüsü öldürür fakat aktif büyüme sezonunda kaktüsünüzü haftalık sulamanız gerek. Daha hızlı şekilde büyümesini sağlar. Sulmadan önce toprağa dokunun, eğer çok kuruysa, sulamaya başlayın.

Gübre seçimine dikkat etmeniz gerek. Sakın hayvansal gübre vermeyiz. Herkes tarıfından "vitamin" olarak bilinen suni gübrelerden vermeniz gerekir.

Kaktüs bakımı oldukça kolaydır. Isısını, güneşini ve arada bir suyunu verdikten sonra fazla birşey gerektirmez.

Sıkça sorulan sorular

Kaktüsler sukulent midir?
Kaktüsler su depoladığı için sukulent sayılır. Sukulent şemsiyesinin altında, alt kategoride bulunur kaktüsler fakat her sukulent kaktüs değildir.

Kaktüsler ağaç mıdır?
Hayır, fakat bazı kaktüs türleri ağaca benzer. Birçok kaktüs türü ağaça benzer fakat hiç bir zaman ağaç olarak sınıfladırılmazlar.

Kaktüsler bitki midir?
Evet. Kaktüsler sukulentlerin alt kategorisinde bulundukları için bitki olarak kabul edilir.

Kaktüsler ölürler mi?
Yavaş büyüyen ve çok dayanıklı bir bitki olmasına rağman kaktüslerde ölürler... Kaktüs ölümlerinin sebeni geneklikle nemli toprak olur veya fazla kaktüsü fazla sulamak.

Kaktüsler gölgede büyürler mi?
Kaktüsün türüne bağlıdır. Kaktüsler kurak ve güneşli ortamı sever fakat bağzı kaktüs türleri gölgede de yaşayabilir.

Yorum yaz